Posebni rezervat šumske vegetacije „Laudonov gaj“ je zaštićeno područje prirode od državnog značenja koje obuhvaća 29.21 ha povijesne šume hrasta lužnjaka zasađene sredinom 18. stoljeća. Područje je smješteno u sjeverozapadnom dijelu Krbavskog polja, neposredno uz prometnicu koja vodi od Bunića prema naselju Krbava i nalazi se u administrativnom sastavu Općine Udbina. Dio je veće šumsko-gospodarske cjeline „Laudonov gaj“ kojom gospodare Hrvatske šume. Zbog složenih društvenih i povijesnih okolnosti gospodarenja i propisanih mjera zaštite, područje posebnog rezervata danas ima obilježja sekundarne hrastove prašume i živi je spomenik ličkoga šumarstva. Šuma je zasađena u svrhu smirivanja „živih pijesaka“ koji su stvarali velike probleme lokalnim poljodjelcima onoga doba. Čitav je gaj podignut na podlozi od kvarcnih ili kremenih pijesaka negdašnje „ličke Sahare“ te je svojevrstan prirodni raritet čak i u međunarodnim okvirima. U sklopu zaštićenog područja nalaze se i dva veća vodena tijela koja su prirodno stanište strogo zaštićenih vrsta vodozemaca poput velikog vodenjaka (Triturus carnifex), gatalinke (Hyla arborea) i šumske smeđe žabe (Rana dalmatina Fitzinger). Sve se ove vrste navode u prilogu IV Direktive Europskog vijeća o očuvanju prirodnih staništa i divlje faune i flore odnosno prilogu I nacionalnog Pravilnika o strogo zaštićenim vrstama.
Javna ustanova za zaštitu i očuvanje prirode Ličko-senjske županije je sukladno zakonskim odredbama zadužena upravljati i skrbiti o zaštiti ovoga područja. Obveza je Javne ustanove izraditi plan upravljanja, strateški dugoročni dokument kojim se definiraju ciljevi i aktivnosti koje je potrebno provoditi kako bi se posebni rezervat adekvatno zaštitio i koristio na održiv način. U svrhu izrade ovoga važnog dokumenta je održana radionica s predstavnikom Hrvatskih šuma i vanjskih stručnjaka specijaliziranih u području zaštite prirode i GIS tehnologije. Neke od tema raspravljenih na ovoj radionici su vizija zaštite posebnog rezervata, definiranje zona zaštite te razrada ciljeva i aktivnosti Plana upravljanja u skladu s mjerama zaštite. Usporedno s Planom upravljanja Javna ustanova također izrađuje i Akcijski plan za upravljanje posjetima u zaštićeno područje. Ovim će se planom razviti operativni okvir za uređenje područja posebnog rezervata u svrhu prijema posjetitelja. Ove strateške dokumente je potrebno izraditi i usvojiti kao okvir za konkretno djelovanje u smislu funkcionalne zaštite i održivog korištenja zaštićenog područja.
Za potrebe informiranja javnosti istaknut ćemo dva goruća problema s kojima se Javna ustanova susreće na početku aktivnog upravljanja ovim zaštićenim rezervatom. Radi se o intenzivnoj invaziji običnog ili bijelog bora u sastojinu hrastove prašume i ilegalnom odlaganju smeća u zaštićeno područje. O problemu invazije običnog bora u područje posebnog rezervata na radionici je detaljno diskutirano s predstavnikom Hrvatskih šuma. Pomoć Hrvatskih šuma će biti nezaobilazna u sanaciji ovoga problema. Što se tiče saniranja ilegalnih odlagališta smeća u rezervatu, Javna ustanova će na proljeće organizirati akciju uklanjanja i odvoza smeća ali i poduzeti sve potrebne mjere kako bi se spriječile slične nečasne radnje u budućnosti.
Već za početak sljedeće godine najavljujemo novu radionicu koja će se održati u suradnji s predstavnicima lokalne zajednice i udruga civilnog društva. Svrha ove radionice je uključiti što veći broj dionika u proces planiranja. Šira javnost ali i lokalni dionici na žalost nisu upoznati u dovoljnoj mjeri s potencijalima ovoga zaštićenog područja. Naša je misija da se to promijeni. Mnogo je dakle posla pred nama.
Imperativ je Javne ustanove zaštiti i očuvati ovaj neobični i vrijedni prirodni fenomen, ali ga i pozicionirati u svijesti javnosti kao lijepu i jedinstvenu prirodnu atrakciju naše županije. Posebni rezervat šumske vegetacije „Laudonov gaj“ to svakako jest!
Pozivamo su zainteresiranu javnost, ljubitelje prirode i aktiviste, te sve one koji imaju pametne i konstruktivne prijedloge da se uključe u proces izrade plana upravljanja. Naši kontakti su dostupni na poveznici. (kontakti)
ZAJEDNO ČUVAMO PRIRODU LIČKO-SENJSKE ŽUPANIJE!