GACKO POLJE
Podaci o zaštićenom području:
Naziv: Gacko polje
Kategorija zaštite: značajni krajobraz
Datum proglašenja: 09.10.2003.
Površina: 521.62 ha
Rijeka Gacka sa svim svojim pritocima u gornjem toku čini jedinstvenu kršku rijeku koja povremenim poplavama, ali i kroz napajanje podzemnih voda, koje su često na vrlo maloj dubini, utječe na šire područje Ličkog Lešća i Sinca.
Na taj način, zavisno o dubini i brzini same rijeke, učestalosti i duljini trajanja poplave, intenzitetu korištenja prostora, napose u poljoprivredi, to područje pokriva mozaik različitih biljnih zajednica koje daju osebujan pečat cjelokupnom krajoliku. Zasigurno, osebujan mozaični krajolik povlači za sobom i biološku raznolikost, kako vegetacije, tako i flore i faune.
Rijeka Gacka ima glavni izvor u Tonković vrilu, smještenom u krajnjem južnom dijelu Gacke doline. Nakon izvora u svojem gornjem dijelu ona prima više pritoka. S desne strane najjači je Sinačka pučina koja izvire u Majerovom vrilu te vrilo Klanac dok s lijeve strane pritječu Pucirep, Knjapovac, Begovac, Kostelka s izvora Pećina te tri manja izvora blizu rijeke: Graba, Marusino vrilo i Jamić vrilo.
Gacka teče ravnicom prema sjeverozapadu kao rijeka sa slabim padom i mirnim tokom do Otočca, a nakon toga prelazi u vodoprivredni kanal za potrebe HE Senj. Dubina vode varira od 1 do 8 metara, a prosječna godišnja temperatura vode je 10 OC.
Same izvore Gacke i njenih pritoka obrastaju zajednice razreda Montio-Cardaminetea koje su općenito u Hrvatskoj neistražene. U gornjim, bržim tokovima rijeke i potoka, gdje je dno više kamenito, njegova obraslost biljkama nije potpuna, a prevladavaju mahovine, napose Fontinalis antipyretica.
Kako se tok usporava, a dno postaje sve manje kamenito, a sve više muljevito, obraslost rijeke podvodnim makrofitima raste, pa je tu rijeka ”zelena”, zahvaljujući masi biljaka od kojih su neke submerzne (podvodne), a neke su dijelom u vodi, a dijelom vire iz nje. Tu su razvijene različite hidrofitske zajednice iz razreda Polametea, napose one koje su pokazatelji bistre, relativno čiste vode. Od algi je kvalitativno i kvantitativno najbrojnija skupina kremenjašica -Diatomeae, koja je najčešće zastupljena vrstom Meridion circulare te rodovima Cocconeis, Navicula i Melosira. Sljedeća po zastupljenosti je skupina modrozelenih algi -Chlorophyceae, dok su ostale skupine zastupljene u manjim količinama.
Prema dosadašnjim istraživanjima u rijeci Gacki zabilježeno je ukupno 19 različitih skupina makrofaune koja uključuje Turbellaria, Gastropoda, Amphipoda, Isopoda, Diptera.